تاريخ : پنجشنبه دهم دی ۱۳۸۸ | 20:26 | نویسنده : سعید آرمیده 4540 863 0914

صرفه جویی درمصرف برق

چه کنیم تا باتری لپ تاپ مان ساعات بیشتری کار کند؟

 

لپ تاپ ها به سرعت جذابیت و افسون خود را هنگامی که شما باید دائما به دنبال پریز برق برای شارژ کردنشان باشید از دست می دهند. چه باید کرد تا باتری لپ تاپ حداکثر زمان ممکن برایتان شارژ نگه دارد؟ اگر می خواهید که همانند بسیاری از مردم، تجربه بدی از کار بر روی پروژه تان با لپ تاپ نداشته باشید، باید مراقب باتری لپ تاپ تان باشید تا در میانه یک کار مهم از هوش نرود.

مطمئنا رعایت اين 18 مورد، نه کار آسانی است و نه کار به صرفه ای. اما پیشنهاد می کنم که تعدادی از آنها را انتخاب کنید و مرتب انجام دهید، مطمئن باشید که از نتايج راضی خواهيد بود.

برای ديدن این موارد به ادامه مطلب توجه کنید.

1- پس از خرید لپ تاپ ، از آن استفاده کنید تا کاملا شارژ تمام کند، وقتی که خاموش شد آن را برای دوازده ساعت روی شارژ بگذارید.

2- دیفراگ منظم. هارد شما کارش را هر چه سریعتر انجام دهد، تقاضای کار کمتری برای هارد و باتری تان ارسال خواهد شد. با انجام مرتب سازی (Defregment) منظم هارد دیسک لپ تاپ تان کارایی آن را تا حد ممکن افزایش دهید. البته توجه داشته باشید که هنگام دیفراگ کردن حتما لپ تاپ تان به برق وصل باشد. این مرتب سازی باعث می شود که هرگاه درخواستی برای استفاده از هارد فرستاده می شود، کار با سرعت بالاتری انجام می شود و مصرف برق هارد کم می گردد و باتری مدت زمان بیشتری به کار ادامه می دهد.

3- نور صفحه نمایشتان را کم کنید. امروزه اغلب لپ تاپ ها دارای قابلیت کم کردن نور صفحه نمایش هستند. برخی هم حتی دارای قابلیت بهبود کارکرد سی پی یو و سیستم خنک کننده هستند. پس میزان مصرف انرژی آنها را تا حد اقل ممکن کاهش دهید، تا بالاترین میزان عمر باتری را داشته باشید.

4- نرم افزارهایی را که در پس زمینه سیستم عامل تان اجرا می گردند خاموش کنید.همه این برنامه ها بر میزان لود سی پی یو می افزایند و به سرعت شارژ باتری تان را کاهش می دهند. همچنین برنامه های غیر ضروری را که در نوار ابزار پایین دسکتاپ در حال اجرا هستند ببندید. برای این کار، به منوی Start بروید و گزینه Run را انتخاب کنید. در پنجره باز شده کلمه msconfig را تایپ کنید و اینتر را بزنید. حال تب Startup را انتخاب کنید. در اینجا تیک کنار برنامه هایی را که به لود شدن دائم آنها نیازی ندارید بردارید. مثلا برنامه آنتی ویروس شما باید دائما در حافظه لود شود، اما مثلا برنامه Quick Time نیازی به باز بودن دائم ندارد.

5- ابزارهای خارجی غیر ضرور را به لپ تاپ وصل نکنید. ابزارهای USB (مانند موس) باتری لپ تاپ تان را خالی می کنند. هنگامی که از آنها استفاده نمی کنید، خاموش شان کنید. مطمئنا شارژ دیگر وسایل از طریق لپ تاپ (مانند Ipod) هنگامی که لپ تاپ از باتری استفاده می کند، سریعا شارژ را خالی می کنند.اگر نیازی به کارت شبکه بیسیم و بلوتوث تان ندارید آنها را هم خاموش کنید. زیرا هنگام روشن بودن بطورت خودکار دائما برای یافتن شبکه جستجو می کنند و این کار میزان بسیار زیادی انرژی باتری را مصرف می کند.

 

6- رم سیستم تان را افزایش دهید. این کار به شما اجازه می دهد تا به جای اینکه سیستم مرتب از حافظه مجازی استفاده کند، پردازش هایتان را بیشتر با رم انجام دهید. حافظه مجازی برای انجام پردازش ها از هارد استفاده می کند و کارایی مصرف انرژی آن بسیار پایین است. توجه داشته باشید که افزودن رم باعث افزایش مصرف انرژی می شود، اما کارایی آن بیشتر از برنامه های شبیه سازی است که حافظه مجازی را ایجادمی کنند.

7- هارد درایو و ابزارهای سی دی / دی وی دی را خاموش کنید. میزان مصرف انرژی سی دی/ دی وی دی درایو ها از هارد هم بیشتر است. حتی وجود سی دی در درایو باعث مصرف بیشتر می گردد، حتی اگر از آن استفاده هم نشود. تا جایی که ممکن است سعی کنید که به جای درایو نوری از برنامه های درایو مجازی مانند الکل 120% استفاده کنید.

8- اتصالات باتری را تمیز نگه دارید. هر دو ماه یک بار پارچه ای را به الکل آغشته کرده و اتصالات فلزی باتری را تمیز کنید.این کار راندمان جابجایی انرژی بین باتری و لپ تاپ را بالا می برد.

9- از باتری تان مراقبت کنید. باتری را به کار وادارید. باتری شارژ شده را برای مدت طولانی بلااستفاده نگذارید. هر بار که باتری را شارژ می کنید، آن را حداکثر طی یک تا دو هفته استفاده کنید. همچنین، شارژ باتری های Li-On را هیچگاه کاملا خالی نکنید. در صورتی که از باتری های نیکل کادمیوم استفاده می کنید، اجازه دهید که کاملا خالی شوند و سپس آنها را شارژ کنید. باتری های جدید NiMH نیازی به این کار ندارند و باتری های Lithium-ion از آن هم بهترند.

10- هایبرنت به جای استند بای. اگر کامپیوترتان در طول روز مدتی را بدون استفاده است، آن را به گونه ای تنظیم کنید که پس مدت معینی وارد وضعیت استند بای شود. اگر چه قرار دادن لپ تاپ در حالت استند بای باعث صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی می گردد و همچنین سریعا به حالت آماده به کار بر می گردد، اما به هیچ وجه کارایی آن به اندازه صرفه جویی انرژی در حالت هایبرنت نیست. هایبرنت کردن سیستم در عین حال که باعث حفظ دوره کاری تان می گردد، ابزارهای تان را کاملا خاموش می کند تا استفاده انرژی نداشته باشند.

11- دمای عمومی سیستم تان را پایین نگه دارید. لپ تاپ در دماهای پایین تر کارایی بهتری خواهد داشت. هرچند وقت یک بار منافذ هوا را با یک پارچه یا تمیز کننده صفحه کلید پاک کنید و یا اینکه هرسال یک بار آن را برای سرویس ببرید.

12- تنظیمات انرژی را بهینه سازی کنید. در کنترل پنل ویندوزتان از طریق گزینه Power Option میزان مصرف انرژی را بهینه کنید. برای نتایج مناسب گزینه Max battery را انتخاب کنید.

13- از چند برنامه به شکل همزمان استفاده نکنید. هنگامی که از باتری استفاده می کنید، هر بار فقط یک کار را انجام دهید و سپس سراغ کار بعدی بروید. هنگامی که بر روی یک صفحه گسترده کار می کنید، برنامه ایمیل تان هم در حال کار است؛ همزمان به موسیقی هم گوش می دهید. ذهن تان را بر روی یک کار متمرکز کنید. اگر این کار را نکنید، قبل از اینکه هیچ کاری به پایان برسد باتری تان خالی شده است.

 

14- کارهای ساده را از لپ تاپ تان بخواهید. فعالیت هایی مانند چک کردن ایمیل و پردازش متن بسیار کمتر از بازی ها و پخش دی وی دی مصرف انرژی دارند. اگر در هنگام مسافرت تنها یک باتری شارژ شده دارید، در مورد نحوه کارتان عاقلانه تر فکر کنید.

15- برای خودتان لپ تاپ های کاراتر بخرید. هم اکنون به جایی رسیده ایم که کارخانه های سازنده صحبت از باتری های یک روزکامل می کنند و لپ تاپ های کاربردی تری به بازار می آیند، سعی کنید که لپ تاپ قدیمی تان را با مدل های جدید تر و کاراتر جایگزین کنید.

16- عملکرد ذخیره خودکار را خاموش کنید. قابلیت ذخیره خودکار مایکروسافت ورد و اکسل بسیار به درد بخورند، اما برای انجام منظم این کار هارد باید بیشتر کار کند و مصرف انرژی آن بالا می رود. البته اگر آن را خاموش کنید، بهتر است که هنگامی که باتری ضعیف است این قابلیت را دوباره روشن کنید تا قبل از اینکه سیستم تان بیهوش شود کارهایان ذخیره شوند. ضمنا درخصوص استفاده از این نکته دقت بیشتری به خرج دهید تا اطلاعات تان را از دست ندهید.

 

17- میزان انجام کارهای گرافیکی را کاهش دهید. شما می توانید این کار را با تغییر رزولوشن صفحه نمایش و خاموش کردن قابلیت های تفننی گرافیک انجام دهید. امروزه کارت های گرافیک هم اندازه و یا حتی بیشتر از هارد دیسک مصرف انرژی دارد.

18- همیشه هنگام مسافرت حداقل دو باتری شارژ شده را به همراه داشته باشید.

2. بهره برداری از هزینه های سوخت

بهره وري انرژي در يک سيستم حمل و نقل جاده اي به معناي صرفه جوئي در سوخت مي باشد. از آنجا که سوخت، سهم عمده اي را در هزينه کل بهره برداري از يک وسيله نقليه شامل مي شود، در اينصورت امکان صرفه جوئي انرژي و بنابراين پول بدست خواهد آمد.

مطلب مهمي که بايد بخاطر سپرد آنست که بهبود سوددهي حمل و نقل از طريق صرفه جوئي در هزينه ها بسيار ساده تر از افزايش درآمد مي باشد. بنابراين با هريک پوند صرفه جوئي در هزينه انرژي مستقيمًا سود خالص، يک پوند افزايش خواهد يافت. بنابراين اگر مثلاً براي يک فعاليت تجاري، پنج درصد سود خالص در نظرگرفته شود هزار پوند صرفه جوئي سالانه در هزينه، معادل كسب درآمد بيشتري برابر بيست هزار پوند مي باشد. با در نظرگرفتن دو مثال، يک تريلر ٣٨ تني و ديگري يک کاميون سه تني توزيع اجناس، مي توان مشاهده نمود كه كاهش ١٠% در هزينه سوخت چگونه مي تواند در سوددهي تأثير بگذارد.

فرض مي شود که تريلر ٣٨ تني در سال صدهزار كيلومتر مي پيمايد و بطور متوسط براي هر صد کيلومتر چهل ليتر بنزين (7/1 مایل بر گالن) مصرف مي کند. هزينه سوخت در سال به قيمت عمده فروشي امروزي در حدود ١٣٤٠٠ پوند خواهد بود که با بهبود مصرف تا ١٠% به ٣٦ ليتر در صد کيلومتر مي رسد (7/9 مایل بر گالن). در نتیجه صرفه جویی معادل ١٣٤٠ پوند خواهدبود. کاميونت توزيع که مسافت کمتري را طي مي کند (مثلاً سي هزار كيلومتر در سال) و همچنين توقفها و راه افتادنهاي بيشماري دارد، مصرف سوختي درحدود شش هزار ليتر در سال دارد، صرفه جوئي ١٠% در سوخت يعني ٦٠٠ ليتر با قيمت خرده فروشي معادل ٢١٠ پوند در سال مي باشد. در اينصورت صرفه جوئي بالقوه اي كه يک ناوگان مي تواند بدست آورد را تصور كنيد. رسيدن به ١٠% صرفه جوئي چندان مشکل نيست و اين کتابچه راههاي مختلفي را ارائه مي دهد که هركس که مسئوليت اداره وسائل نقليه تجاري را برعهده دارد مي تواند با تمسک به آنها بهره وري انرژي را در ناوگان بهبود بخشد، خواه ناوگان شامل يک کاميون و يا هزار کاميون از نوع کاميونهاي سنگين و يا طاقدار سبک باشد.

 

3. صرفه جویی هزینه انرژی

در ابتدا، از ديدگاهي کلي، صرفه جويي در هزينة انرژي، بيان مي گردد.

صرفه جويي در انرژي در سه شاخه عمومي قرار مي گيرد. اولين شاخه پرهيز از اسراف در مصرف است. مثال هايي از اين نمونه عبارتند از: هنگامي که ساختمانها بيش از حد گرم مي شوند، لامپ ها و ماشين هاي الکتريکي بطور غيرضروري روشن و دربها باز گذاشته مي شوند. غالبًا بدون يا با حداقل نياز به صلاحيت فني، مي توان از اينگونه مصارف غيرضروري، با اعمال روشهاي مناسب و ساده اجرائي، تا حد قابل توجهي جلوگيري کرد.

پس از شناسايي و اجتناب از مصارف اضافي، دومين شاخه، تعمير و نگهداري در شرايط مطلوبست. اين کار مي تواند هم با نظارت پيوستة يک فرد و هم با استفاده از وسايل نظارت و کنترل انجام گيرد. اين وسايل مي توانند قابليتهاي مختلفي نیز داشته باشند. علاوه بر ارتقاء شرايط بهره برداري به يک سطح مطلوب، کار مفيد وسيلة الکتريکي، خود بايد با ديد افزايش کيفيت، بررسي شود.

سومين شاخه، بررسي روشهاي جديد يا تغييراتي در وسيله الکتريکي است که نتايج مطلوب يا هزينه انرژي کمتر را بوجود آورد. در هر يک از شاخه هاي دوم و سوم فوق الذکر، صلاحيت و مشاوره فني مورد نياز است.

ملاحظه مي گردد که از ديدگاه سرمايه گذاري مورد نياز جهت ايجاد اثر مطلوب، به ترتيب سه شاخه فوق هزينه
بر هستند. لذا اگر روشهاي اجرائي مناسبي اعمال شوند سرمايه گذاري اندک مورد نياز است، در حالي که در طرف مقابل، بازسازي يک سيستم الکتريکي ممکن است هزينه قابل ملاحظه اي را نياز داشته باشد. بنابراين نتيجه مي گيريم که اگر چه اعمال روشهاي مناسب اجرائي، پرجاذبه ترين زمينه صرفه جويي هزينه براي انرژي يا غير از آن نيست اما يقينًا زمينه اي است که نتايج سودمندي را به بار مي آورد.

 

4. صرفه جویی در مصارف آب در استحمام

بررسي ها نشان مي دهد كه براي هربار استحمام ١٢٠ ليتر آب مصرف مي شود.

يكي از راه هاي ديگر صرفه جويي در حمام آن است كه لوله كشي ساختمان طوري انجام شود كه با كمترين اتلاف آب، آب گرم به دوش برسد. در جاهايي كه امكانات فني اجازه مي دهد مي توان براي افزايش فشار آب شوينده، از شيرهاي دهنده هوا در مسير آب استفاده كرد تا با پاشانيدن آب به صورت قطرات ريز، در مصرف آب صرفه جويي شود. اين روش تا ٥٠ درصد مصرف آب را كاهش مي دهد.

در شست وشوي دست و صورت و مسواك زدن، نيز سعي شود شير آب كمتر باز بماند و با استفاده از يك ليوان آب اين كار صورت گيرد

 

5. صرفه جویی در مصارف آب در آشپزخانه

بررسي ها نشان مي دهد كه بين ٣٠ تا ٤٠ درصد آبي كه وارد منازل مي شود در آشپزخانه مصرف مي شود.

مضربودن پودرهاي رخت شويي و مايع هاي ظرف شويي درمنازل و نقش آلودگي آن در آب ها و فاضلاب هاي ناشي از مصارف خانگي محرز شده است. بنابراين اگر استفاده از اين مواد به صورت كنترل شده و محدود انجام پذيرد نه تنها سهم مهمي در سلامت خانواده خواهد داشت بلكه در مصرف كمتر آب نيز موثر مي افتد. بنابراين حتي الامكان بايد سعي شود شست وشوي ظروف درحجم يك لگن آب داغ انجام شود و سپس مبادرت به آب كشي كرد.

در صورت استفاده از ماشين ظرف شويي براي ظرف هايي كه به چربي و موادغذايي آغشته نباشند دستگاه روي كوتاه ترين چرخه تنظيم و توصيه هاي كارخانه سازنده دستگاه در راستاي صرفه جويي در مصرف آب و انرژي جديدگرفته شود.
هميشه آب آشاميدني در بطري هاي دربسته و درون يخچال نگه داري شود، تا مجبور نباشيم براي رسيدن به آب سرد، شير آب مدتي باز بماند.

براي شست وشوي لباس هاي خيلي كثيف، ماشين هاي لباس شويي اتوماتيك به مراتب از غيراتوماتيك مناسب ترند و كمتر آب مصرف مي كنند در صورت استفاده از ماشين نوع دوم از تكرار در تخليه و پركردن آب براي شستن لباس هاي خيلي كثيف اجتناب كنيد.

 

   • آقا موسا
  • سوپر من